Zasady gry.

chessboard
Mieszkałam w swoim życiu w kilku krajach, na trzech kontynentach. Zawsze najciekawsze były dla mnie pierwsze miesiące – tzw. szoki kulturowe. Bawiło mnie, że w krajach mnie goszczących jestem nieprzystosowanym społecznie głupkiem. Gdy jesteś w swoim kraju, wszystko jest oczywiste. Wiesz jak się zachować, w co ubrać, co mówić, jak mówić, kiedy mówić. Znasz zasady gry – potrafisz poruszać się po ‘planszy’. Gdy wyjeżdżasz czujesz, że plansza jest ta sama, tylko że Ty grasz w warcaby a reszta gra w tym samym czasie w szachy.

Początkowo grasz według znanych sobie zasad – ruchy tylko po czarnych polach, tylko do przodu, zbijanie poprzez przeskakiwanie pionka przeciwnika. Grasz solidnie i uczciwie. Chwilę potem patrzysz na planszę i nie możesz uwierzyć własnym oczom – przeciwnik rusza się ruchem konika, staje na białym polu i się cieszy. Początkowo czujesz się zagubiony, bo nawet nie wiesz, że gracie w inne gry. Zajmuje trochę czasu zanim to odkrywasz.

Odkrycie nie daje jednak wiele, bo wciąż nie wiesz co z tym począć – tłumaczyć, walczyć o swoje, udowadniać wyższość Twoich zasad nad zasadami kogoś innego? Z czasem dochodzisz do wniosku, że masz tylko dwa wyjścia – pierwsze – śmiać się, drugie – płakać. I za każdym razem gdy wychodzisz z domu, stoisz przed wyborem. Za każdym razem jest w Tobie walka. Z tej walki i bólu rodzi się obserwacja i doświadczenie odmienności. Tego nie doświadczysz wyjeżdżając na dwutygodniowe wakacje all inclusive.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przemyślenia ogólne i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s