Jedno noworoczne, zajebiście ważne pytanie.

220px-Pytanie_laski

No i mamy 2014. Czego zatem Wam życzyć…

Pamiętacie film ‘Chłopaki nie płaczą’ i postać Laski? Był jaki był, ale powiedział jedną bardzo interesują rzecz (w swoim dość luźnym stylu):

W ogóle bracie, jeżeli nie masz na utrzymaniu rodziny, nie grozi ci głód, nie jesteś Tutsi ani Hutu i te sprawy, to wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie: co lubię w życiu robić?
A potem zacznij to robić.

Nie oszukujmy się, mało kto z nas odpowiedział sobie w życiu na ‘zajebiście ważne pytanie’ wystarczająco wcześnie, by z odpowiedzi na nie i odpowiednio długiego robienia ‘tego’, móc zapłacić rachunki i wrzucić coś do garnka (o utrzymaniu rodziny nie wspomnę).

No i masz babo placek…I co teraz?

Zawsze możesz nic z tym nie zrobić, być nieszczęśliwym, siedzieć i narzekać. Może uda Ci się przejść przez życie bez medycznych środków wspomagających dobry humor (ku wielkiemu niezadowoleniu firm farmaceutycznych).
Umierając pomyślisz:
Może nie zrobiłem niczego co chciałem, ale za to dobrze spełniłem swój obowiązek. Byłem solidny i uczciwy.

Możesz też starać się coś z tym zrobić, kupić zestaw książek-poradników typu: Jak żyć szczęśliwie, Moje życie w moich rękach, Żyć i kochać (itp.). Możesz spędzać wieczory czytając i myśląc, że jutro, od nowego tygodnia, od nowego roku zmienisz swoje życie. Umierając pomyślisz:
Może nie zrobiłem niczego co chciałem, ale za to moje dzieci będą miały z czego żyć oddając sterty książek na makulaturę.

A możesz też zacząć coś robić od razu. Bez wielkich teorii, czytania książek, uskrzydlających cytatów. Nie dlatego, że jest Nowy Rok i masz zamiar zmienić swoje życie, ale dlatego, że coś lubisz i to coś sprawia Ci przyjemność. Noworoczne postanowienia często brzmią jak zakuwanie się w kierat. A przecież ma być lepiej a nie gorzej.

Lubisz szydełkować, czytać, grać w badmintona, na pianinie, zbierać znaczki, czy motyle, to rób to. Nie jak świat będzie idealny, będziesz miał na to czas, warunki, czy pieniądze. Rób to mimochodem, w międzyczasie, bez planu, bez wielkich ambicji. Rób to całym sobą, z pasją, bez myślenia o tym, że trzeba się wykazać ładnym zdjęciem na Facebooku. W ogóle rób to tak, jakby Facebook nie istniał!

Robienie rzeczy, które sprawiają nam przyjemność często nazywa się ‘nic-nie-robieniem’ Przeciwstawia się to ‘czemuś-robieniu’ – czyli pracy zarobkowej lub obowiązkom domowym. ‘Coś-robienie’ kojarzy się z tym, co musimy a nie od czego nie można nas oderwać. Tymczasem dzięki ‘nic-nie-robieniu’ * – nawet jeśli nie zarobisz złotówki, staniesz się człowiekiem z pasją, kimś kto ma coś interesującego do powiedzenia, z kim miło się rozmawia, wymienia doświadczenia.

Zatem czego Wam życzę?
Życzę Wam, żebyście odpowiedzieli sobie w życiu na jedno zajebiście ważne pytanie. A potem to robili.

* nie mówię tu o spaniu, czy o bezmyślnym patrzeniu się w telewizor.

Zdjęcie: Kadr z filmu Chłopaki nie płaczą. Reż. Olaf Lubaszenko.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przemyślenia ogólne i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Jedno noworoczne, zajebiście ważne pytanie.

  1. Asiula pisze:

    najlepszy cytat ever…. ja na szczęście parę miesięcy temu wróciłam do tego co bardzo lubię i sprawia mi kupę radości…. !

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s